Menu Zamknij

Badanie cytologiczne – jak się do niego przygotować?

Jeśli czytasz ten artykuł, to na pewno zaliczasz się do grona kobiet, które dbają o swoje zdrowie lub chcą o nie zadbać. Na pewno też wielokrotnie słyszałaś, że należy robić regularnie badania cytologiczne. Kontynuuj lekturę niezależnie od tego, czy masz to badanie już za sobą, czy też wybierasz się na nie pierwszy raz.

Niewątpliwy wpływ na wynik badania ma odpowiednie przygotowanie do cytologii. Oto kilka najważniejszych zasad:

  1. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego lub infekcji pochwy, (o czym mogą świadczyć np.: upławy, pieczenie, ból ) należy najpierw wyleczyć infekcję zgodnie z zaleceniami ginekologa i dopiero wówczas zgłosić się na badanie.
  2. Na badanie nie należy zgłaszać się podczas krwawienia miesiączkowego. Najlepiej jest je wykonać w I fazie cyklu miesiączkowego, co najmniej 4 dni po ustaniu krwawienia).
  3. Przed badaniem, na około 3-4 dni należy odstawić wszelkie leki/ probiotyki  stosowane dopochwowo.
  4. Nie należy stosować tamponów ani irygacji pochwy na około 2 dni przed badaniem.
  5. Dobrze jest na 24 do 48 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  6. Dobę przed badaniem cytologicznym nie należy umawiać się na usg transwaginalne jak i na posiew czy wymaz z kanału szyjki macicy.

Czym jest cytologia?

Badanie cytologiczne to po prostu badanie przesiewowe, które pozwala wykryć nieprawidłowe komórki, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się rak szyjki macicy. Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak bardzo jest to niebezpieczna choroba. Codziennie z jej powodu umiera aż 5 Polek! Dobra wiadomość jest jednak taka, że odpowiednio szybko wykryty rak szyjki macicy w wielu przypadkach może być całkowicie wyleczalny! Tym bardziej nie bagatelizuj znaczenia regularnych badań cytologicznych. Badania cytologiczne są zalecane do wykonania przynajmniej raz w roku i są absolutną podstawą dbania o Twoje zdrowie

badanie cytologiczne

Jak przygotować się do cytologii?

Badanie cytologiczne powinnaś wykonać między drugim dniem po zakończeniu krwawienia a 20 dniem cyklu. Planując wizytę u ginekologa weź to pod uwagę. Na 4 dni przed badaniem powinnaś odstawić wszelkie preparaty dopochwowe oraz zrezygnować ze stosowania tamponów. W ciągu trzech dni przed badaniem nie powinnaś także wykonywać irygacji. Cóż, nie zabrzmi to zbyt miło, ale na 24 godziny przed badaniem powinnaś także powiedzieć w łóżku swojemu partnerowi (lub przygodnemu znajomemu) STOP. Oznacza to także rezygnację z wibratorów, niestety.

A co z infekcjami?

Infekcje pochwy, o których świadczą np. nieprzyjemne upławy, również są przeciwwskazaniem do cytologii. Powinno się ją wykonywać po całkowitym wyleczeniu infekcji. 

Kiedy zapisać się na pierwszą cytologię?

Badanie cytologiczne powinny wykonać już osoby w wieku 25 lat,  jeśli nie współżyły seksualnie. Te kobiety, które seks mają już za sobą od przynajmniej trzech lat, powinny wykonywać je co roku! Bez wymówek!

Kto szczególnie powinien zwrócić uwagę na częste wykonywanie cytologii?

Kobiety, które cierpią na obniżoną odporność powinny częściej niż raz do roku wykonywać cytologię. To samo dotyczy kobiet, których matki stosowały DES czyli syntetyczny estrogen. Jeśli jesteś nosicielką HIV także powinnaś badać się częściej – zgodnie z zaleceniami Twojego ginekologa dot. profilaktyki miejsc intymnych i nie tylko.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne rozpoczyna się od wywiadu, a następnie ginekolog przechodzi do badania. Jest ono szybkie, niekoniecznie komfortowe, ale niezwykle konieczne. Polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika, a następnie do szyjki macicy. W ten sposób pobiera się materiał do badania. Wynik badania odbiera się po 3-4 dniach.